Lummer sommer med biblioteket i Thy
Romancelitteratur er en af tidens mest populære bogtrends med massevis af undergenrer, som byder på noget for enhver smag. Vi har samlet et udpluk, som du kan varme dig på hen over sommeren.
Af Johanne Vibe Kristensen
I juni har Biblioteket i Thy "lummer sommer"-tema, hvor vi sætter fokus på romance. Udforsk den hotteste genre lige nu til vores arrangementer og her på siden!
Romancelitteraturen spænder bredt: Her kan du møde alt fra ishockey, adelige og cute caféer til vampyrer, drager og nekromantik. Særligt undergenren romantasy er blevet en populær bogtrend indenfor de sidste par år. Her får du det bedste fra fantasy og romance i én bog: Et plot fyldt med spænding, skurke og helte i magiske universer kombineret med kærlighed, længsel og hede scener.
Hvis du er nysgerrig på mere eller vil finde dit bog-kink, kan du tage til vores arrangementer:
Biblioteket i Thys lille bitte bogcafé i Smedjen
Få brandvarme boganbefalinger d. 4. juni, når vi mødes til hyggelig bogcafe i Smedjen. Bogcafeen sker i forbindelse med Thisted By holder Byfest med åbne butikker og arrangementer om aftenen.
Biblioteket i Thys KÆMPESTORE romanceaften
Den 12. juni er der skruet op for varmen, når vi byder velkommen til nogle af landets hotteste romanceforfattere: Johanne Bille, L. Sherman og C.A. Wolters.
Kom og bliv klogere på din læselyst og universet omkring romance, dark romance og romantasy!