Bogbussen
KulturRummet har fået ny bus - Kulturbussen - som ruller i hele Thy.
Bussen kører ud til de faste holdepladser mandag til torsdag med undtagelsen af ferieperioder.
Fredage kan institutioner, grupper og virksomheder booke bussen ml. kl. 10-14. Det er kun muligt booke én tid ad gangen efter først til mølle-princippet.
Send en e-mail til bogbussen@thisted.dk eller ring på 99 17 28 00. Bogbussen kan også kontaktes direkte på 24 85 05 80.
Køreplan fordelt på ugedage
Se køreplanen for 2023/24 fordelt på ugedage herunder - og længere nede kan du se en liste over bynavne A til Å.
Mandag
Tidspunkt |
By |
Sted |
12.30-13.00 | Skjoldborg | Langebeksvej 8 |
13.40-14.25 | Ydby | Friskolen |
15.05-15.45 | Agger | Købmanden |
16.00-16.50 | Bedsted | Spar |
17.10-17.50 | Snedsted 1 | Torvet |
18.20-19.00 | Vilsund | Parkvej 28 |
Tirsdag
Tidspunkt |
By |
Sted |
12.40-13.20 | Thylejren | Biksen |
13.40-14.15 | Øsløs | Friskolen |
14.45-15.20 | Vesløs | Brugsen |
15.30-16.30 | Frøstrup | Brugsen |
17.10 - 17.50 | Østerild | Torvet |
18.05-19.00 | Sennels | Købmanden |
Onsdag
Tidspunkt |
By |
Sted |
12.30-13.10 | Hillerslev | Kirken |
13.30-14.15 | Thorsted | Friskolen |
14.45-15.15 | Sjørring | Hallen |
15.35-16.15 | Vorupør | Meny (Hillgaard) |
16.35-17.05 | Klitmøller 1 | Klitmøller Fitness |
17.30-18.00 | Klitmøller 2 | Klitrosen |
18.20-19.00 | Nors | Hallen |
Torsdag
Tidspunkt |
By |
Sted |
12.45-13.35 | Sønderhå | Friskolen |
14.10-14.40 | Stenbjerg | Kirken |
15.00-15.50 | Snedsted 2 | Ml. hallen og skolen |
16.00-16.30 | Hørdum | Hallen |
16.40-17.50 | Koldby | Torvet |
18.25-18.55 | Sundby | Vestergården |
Køreplan fordelt efter bynavne
A til Å
By |
Sted |
Ugedag |
Tidspunkt |
Agger | Købmanden | Mandag | 15.05-15.45 |
Bedsted | Spar | Mandag | 16.00-16.50 |
Frøstrup | Brugsen | Tirsdag | 15.30-16.30 |
Hillerslev | Kirken | Onsdag | 12.30-13.10 |
Hørdum | Hallen | Torsdag | 16.00-16.30 |
Klitmøller 1 | Klitmøller Fitness | Onsdag | 16.35-17.05 |
Klitmøller 2 | Klitrosen | Onsdag | 17.30-18.00 |
Koldby | Torvet | Torsdag | 16.40-17.50 |
Nors | Hallen | Onsdag | 18.20-19.00 |
Sennels | Købmanden | Tirsdag | 18.05-19.00 |
Sjørring | Hallen | Onsdag | 14.45-15.15 |
Skjoldborg | Langebeksvej 8 | Mandag | 12.30-13.00 |
Snedsted 1 | Torvet | Mandag | 17.10-17.50 |
Snedsted 2 | Ml. hallen og skolen | Torsdag | 15.00-15.50 |
Stenbjerg | Kirken | Torsdag | 14.10-14.40 |
Sundby | Vestergården | Torsdag | 18.25-18.55 |
Sønderhå | Friskolen | Torsdag | 12.45-13.35 |
Thorsted | Friskolen | Onsdag | 13.30-14.15 |
Thylejren | Biksen | Tirsdag | 12.40-13.20 |
Vesløs | Brugsen | Tirsdag | 14.45-15.20 |
Vilsund | Parkvej 28 | Mandag | 18.20-19.00 |
Vorupør | Meny (Hillgaard) | Onsdag | 15.35-16.15 |
Ydby | Friskolen | Mandag | 13.40-14.25 |
Øsløs | Friskolen | Tirsdag | 13.40-14.15 |
Østerild | Torvet | Tirsdag | 17.10-17.50 |